Dzięki technice możesz dziś zdalnie zarządzać swoim domem, będąc w pracy lub na wakacjach, mając pod kontrolą takie rzeczy, jak ogrzewanie, oświetlenie, monitoring domu czy dbanie o przydomowy ogród. Wszystko zależy od zasobności Twojego portfela. Inteligentny dom to wciąż jeszcze określenie nieco na wyrost. Z pewnością żaden dom nie dostałby się jeszcze do Mensy, jednak wyraźnie widać postępy. O ile domy wciąż nie potrafią jeszcze rozwiązać prostej zagadki matematycznej, o tyle rzeczywiście robią się coraz bardziej samodzielne.
Dzięki rozbudowanym systemom zdalnego sterowania Twój dom może zdecydować, czy zamknąć okna, gdy pada deszcz, może Cię obudzić, gdy wybuchnie pożar na strychu, wezwać ochronę, gdy wykryje intruza, podlać trawnik, wpuścić i poczęstować gości kawą, a przede wszystkim – oszczędzić Twój czas i Twoje pieniądze. Z tym oszczędzaniem jest oczywiście jak zwykle: żeby zaoszczędzić, trzeba trochę wydać.
Na szczęście ceny rozwiązań „inteligentnych” dość szybko spadają i najprostsze systemy do samodzielnego montażu można już kupić za 3-4 tysięcy złotych. Górna granica w zasadzie nie istnieje. Komfortowy system, obejmujący najpopularniejsze rozwiązania, to koszt ok. 15 tysięcy złotych w domu o powierzchni ok. 150 m2. Nie jest to drobna kwota, ale też nie miliony dolarów, jak w domu Billa Gatesa. Przekonaj się, co możesz dostać w zamian za równowartość używanego samochodu średniej klasy.
1. Sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie ogrzewaniem pozwala zaoszczędzić znaczne kwoty, a jednocześnie zwiększyć sobie komfort życia. Np. jeśli ustawisz sobie obniżenie temperatury na noc o 5 stopni (z 23 na 18), oszczędzisz około 30% energii. Kolejną oszczędnością będzie, jeśli obniżysz temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu. Wcale nie oznacza to, że będziesz marzł, bo możesz ustawić wszystko tak, by system podniósł temperaturę na godzinę przed pobudką lub powrotem z pracy.
Ekstra. Możesz ustawić nawet kilkanaście stref z różną temperaturą.
2. Nadzór wideo
Kilka lat temu szczytem możliwości prywatnego nadzoru wideo było przesłanie zdjęcia wykrytego intruza na e-maila.
Ekstra. Dziś, dzięki szerokopasmowym łączom internetowym, można swobodnie i w każdej chwili z dowolnego miejsca na świecie mieć podgląd na to, co się dzieje w domu pod Twoją nieobecność. Sprawdzi się nie tylko w ochronie, ale również w takich przypadkach, gdy np. masz niezapowiedzianych gości. Możesz sprawdzić, kto to, i albo otworzyć drzwi i wpuścić go do domu, albo wyjaśnić, że Cię nie ma.
3. Zamykanie rolet
Bieganie po domu i zamykanie rolet to mordęga. System może to za Ciebie załatwić – wystarczy wcisnąć jeden przycisk i wszystkie (lub wybrane) rolety się zamkną. Co więcej, zamykając rolety na noc lub odsuwając je w słoneczny zimowy dzień (nawet gdy dom stoi pusty), oszczędzasz około 5% energii zużywanej na ogrzewanie.
Ekstra. W zaawansowanych systemach możesz stworzyć np. strefę kina. Po wciśnięciu przycisku rolety się zasuną, a w przytulnie zaciemnionym pokoju włączy się TV lub nastrojowa muzyka – w zależności od Twoich planów.
4. Sterowanie światłem
W podstawowej wersji, wychodząc z domu, możesz wyłączyć wszystkie światła bez żmudnego zwiedzania wszystkich pomieszczeń. Możesz też odciąć prąd od zdefiniowanych gniazdek, np. zasilających żelazko. Doskonale sprawdza się możliwość zaprogramowania, o której np. światło się włączy (wtedy budzisz się w jasnym pokoju) lub ściemni w określonych pokojach, gdy chcesz zmienić nastrój.
Ekstra. Zaawansowane systemy mogą też zapamiętywać zwyczaje domowników i w razie wyjazdu symulować ich obecność w domu.
5. Zamykanie drzwi i bram
Dziś trudno już znaleźć samochód, który nie jest wyposażony w centralny zamek, za to większość drzwi w domach wciąż jest zamykana pojedynczo. Dzięki systemom zdalnego zarządzania możesz zamknąć lub otworzyć wszystkie drzwi jednym ruchem i już nigdy nie będziesz się martwić, czy na pewno przekręciłeś klucz w zamku i czy aktywowałeś alarm. To wszystko można wykonać zdalnie.
Ekstra. W połączeniu z kamerami zdalne otwieranie drzwi pozwala np. zdalnie wpuścić kuriera albo udostępnić sąsiadowi kosiarkę z garażu.
6. Włączanie AGD
W podstawowych wersjach można zaprogramować, o której godzinie do danego urządzenia popłynie prąd, np. że na godzinę przed powrotem do domu włączy się klimatyzator.
Ekstra. Zaawansowane systemy, np. KNX/EIB, albo polski, wielokrotnie nagradzany system Fibaro, pozwalają na znacznie bardziej wyrafinowane zarządzanie. Np. można zdalnie włączyć zmywarkę czy pralkę wtedy, gdy prąd jest tańszy, a dostosowane do systemu urządzenia pozwalają nawet zdalnie przygotować kawę lub odgrzać jedzenie w mikrofalówce.
7. Czujniki dymu i ruchu
Co roku w Polsce kilkaset osób ginie wskutek zaczadzenia lub pożaru. Wielu z tych tragedii można by uniknąć, gdybyśmy montowali czujniki. Dobry, prosty czujnik dymu i czadu kupisz już za około 100 zł.
Ekstra. Dobre systemy, gdy tylko zarejestrują np. ogień, samodzielnie odcinają zawory gazowe, zamykają okna, żeby odciąć dostęp tlenu, włączają wszystkie możliwe urządzenia audio, żeby zaalarmować domowników, i wskażą drogę ucieczki. W razie wykrycia czadu – otwierają okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie.
8. Dbanie o ogród
Dłuższy letni wyjazd wiąże się z koniecznością szukania kogoś, kto w tym czasie będzie podlewał ogród. Jednak jeśli nie lubisz wpuszczać obcych na swój teren, zawsze możesz zaprogramować zraszacze, żeby włączały się tuż po zapadnięciu zmroku.
Ekstra. Oczywiście nawet gdy jesteś w domu, system może Cię wyręczyć w tej nudnej pracy. Co więcej, może też sterować ogrodowym oświetleniem, włączając je, gdy dojeżdżasz do domu, lub rozjaśniając tam, gdzie akurat idziesz.