Instalacja elektryczna składa się z kilku elementów. Jednym z nich są puszki elektroinstalacyjne, bez których jej prawidłowe działanie nie byłoby możliwe. Mimo że, na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, bo najczęściej są zamontowane pod tynkiem, warto wiedzieć jakie rodzaje puszek wyróżniamy oraz które z nich najlepiej sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu. Puszki można podzielić na wiele kategorii, ze względu na ich rozmiar, głębokość, kształt, stopień szczelności, estetykę czy sposób montażu. Czym różnią się od siebie puszki elektroinstalacyjne w systemie włoskim i niemieckim? Poznaj najważniejsze różnice.
Puszki elektroinstalacyjne można podzielić ze względu na sposób montażu. Może być on natynkowy lub podtynkowy. Zdecydowanie dużo więcej walorów estetycznych mają puszki umieszczone w ścianie, dużo lepiej chronią też połączenie elektryczne przed możliwymi uszkodzeniami. Na korzyść puszek natynkowych przemawia zaś szybki dostęp, prosty montaż oraz ich duża szczelność. Puszki dzielą się również ze względu na miejsce, w którym się znajdują. Wyróżniamy te przeznaczone do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pierwsze z nich charakteryzują się większą trwałością i odpornością na działanie warunków zewnętrznych.
Puszki w systemie włoskim są łatwiejsze w montażu niż te w stylu niemieckim. Ich zaletą jest również estetyka, ponieważ są dużo mniejsze i można zamontować je w różnych konfiguracjach. Są dostępne w systemie 3M, 4M lub 7M, umożliwiając w ten sposób połączenie różnych gniazd i włączników. Mogą występować np. w postaci gniazda z włącznikiem czy gniazda z włącznikiem i ładowarką USB. Można wykorzystać je również do montażu paneli dotykowych multitouch, programując sześć niezależnych przycisków. Największa z puszek, czyli 7M najczęściej jest stosowana w miejscach, w których steruje się kilkoma obwodami światła. Dobrze sprawdza się też przy łóżku w sypialni czy pod biurkami i telewizorami, czyli wszędzie tam, gdzie podłączana jest duża liczba urządzeń, ponieważ pozwala zmieścić aż do siedmiu przełączników w jednym panelu.
W systemie włoskim występują także puszki rzędowe, np. 3+3M lub 6+6M. Pierwsza z nich mieści sześć modułów, po trzy na każdy rząd. Można też stosować ją w podwójnym panelu dotykowym multitouch, programując aż 12 przycisków. Puszkę 6+6M bardzo często umieszcza się za telewizorami, gdzie potrzeba więcej miejsca na różnego typu gniazda.
Główna różnica pomiędzy puszkami włoskimi i niemieckimi polega na wyglądzie i funkcjonalności. System włoski umożliwia montaż węższych ramek, natomiast niemiecki zawsze zawiera standardowe ramki krotne. Dlatego zdecydowanym atutem stylu włoskiego jest możliwość dowolnej konfiguracji wnętrza oraz mniejsza liczba ramek w pomieszczeniu.