Inteligentne włączniki światła – funkcjonalne urządzenie czy ciekawy gadżet?

inteligentne włączniki światła

Oświetlenie to nieodzowny element każdego domu. To ono tworzy wyjątkowy klimat pomieszczeń i sprawia, że przebywanie w nich jest tak przyjemne. Jednak codzienne zapalanie i gaszenie światła może być męczące. Ponadto, jeśli zdarzy nam się zapomnieć o jego wyłączeniu, dostawca energii szybko nam o tym przypomni dostarczając rachunek za zużycie prądu. Całe szczęście, na rynku dostępne są już rozwiązania, które sprawiają, że sterowanie oświetleniem oraz innymi urządzeniami jest dużo łatwiejsze. Mowa o inteligentnych włącznikach, które integrują się z systemami automatyki domowej. Wyjaśniamy czym są oraz jakie mają wady i zalety.

Inteligentne włączniki – co to takiego?

Inteligentne włączniki to jeden z elementów smart home, służący do usprawnienia sterowania automatyką domową. Jeżeli w danym momencie nie możemy skorzystać ze smartfona lub sterowania urządzeniami za pomocą asystenta głosowego, pomoże nam w tym właśnie inteligentny włącznik. Jego zasada działania jest dokładnie taka sama jak w znanych nam dobrze smartfonach. Wystarczy przyłożyć palec do ekranu wyposażonego w czujnik ciepła i za pomocą przycisku można obsługiwać systemy takie jak oświetlenie, ogrzewanie czy monitoring. Inteligentne włączniki od tradycyjnych różnią się przede wszystkim dotykowymi, podświetlonymi klawiszami oraz możliwością sterowania nimi za pomocą aplikacji czy systemu głosowego.

Rodzaje inteligentnych włączników

Wyróżniamy kilka rodzajów inteligentnych włączników. Najprostszy z nich, czyli jednobiegunowy służy do sterowania tylko jednym obwodem elektrycznym. Dwubiegunowy, jak mówi nazwa, jest używany do obsługiwania dwóch obwodów o różnym napięciu. Kolejnym rodzajem są włączniki świecznikowe, które pozwalają na sterowanie kilkoma obwodami i przeważnie są one wyposażone w dwa przyciski funkcyjne. Innym rodzajem są włączniki schodowe, które umożliwiają sterowanie jednym obwodem instalacji z dwóch miejsc. Często są wykorzystywane w miejscach, w którym znajdują się schody, wtedy jeden z nich znajduje się na dole, a drugi na górze.

Jakie wady i zalety mają inteligentne włączniki?

Inteligentne włączniki światła to rewolucja nie tylko w funkcjach jakimi dysponują, ale również w ich budowie. Klasyczne przełączniki działają na zasadzie dźwigni, czyli znanego wszystkim pstryczka. Inteligentne włączniki wykorzystują dotyk, dzięki czemu są dużo bardziej intuicyjne i łatwiejsze w obsłudze. Co więcej, ich wizualna forma jest dużo przyjemniejsza dla oka i lepiej wpisuje się w nowoczesne wnętrza. Dużą zaletą jest też kompatybilność z inteligentnymi rozwiązaniami, tego typu włączniki bardzo często pracują z domową siecią Wi-Fi. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wystarczy samo zainstalowanie inteligentnego włącznika. Jego działanie jest ściśle związane ze zintegrowanym systemem automatyki domowej. Bez niej, trudno jest wykorzystać jego funkcje, a inwestycja może okazać się mało opłacalna. Tego typu włączniki charakteryzują się też nieco wyższą ceną oraz większą podatnością na uszkodzenia. Jednak biorąc pod uwagę to, jak bardzo ułatwiają one wykonywanie codziennych czynności można uznać, że warto wdrożyć to rozwiązanie do swojego domu.