Oświetlenie z czujnikiem to dopiero początek, czyli o funkcjach światła w domu inteligentnym

Erdom ogrzewanie

Sterowanie oświetleniem to jedna z najpopularniejszych funkcji domów inteligentnych. Znajduje zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych, gdzie pojawia się coraz częściej. W obu wypadkach możemy mówić o trzech głównych zadaniach inteligentnego oświetlenia.

Światło do salonu, światło do łazienki, światło do czytania…

Pierwsze wiąże się z komfortem i estetyką, a odnosi się głównie do konkretnych, powtarzalnych sytuacji. Inaczej oświetlimy salon podczas romantycznej kolacji, a inaczej na potrzeby spotkania biznesowego, gdy przewiduje się czytanie wielostronicowych umów. Jeszcze innego światła wymaga kino domowe. Do tego typu zastosowań najczęściej używa się tzw. scen, czyli gotowych ustawień zapisanych w pamięci systemu domu inteligentnego. Dobrze ustawiona scena bierze pod uwagę nie tylko charakter danej okazji, ale przyzwyczajenia domowników, porę dnia czy ilość światła naturalnego. Jeśli o dwunastej w południe chcemy zamienić pokój w salę kinową, system powinien zasunąć rolety i odciąć pomieszczenie od światła słonecznego, pozostawiając tylko minimalne oświetlenie robocze oraz poświatę niwelującą kontrast ekranu. Z kolei gdy w czerwcu siadamy do kolacji a na dworze jest wciąż jasno, to nie ma sensu oświetlać pomieszczenia jak w zimowy wieczór. Zaawansowane systemy i dobrze przemyślane sceny biorą te wszystkie czynniki pod uwagę. Dzięki nim światło zawsze jest idealnie dostosowane do potrzeb i nie generuje niepotrzebnych kosztów.

Ekonomiczne oświetlenie, czyli światło, które samo oszczędza

Tu dochodzimy do drugiego istotnego celu automatyzacji oświetlenia, czyli ograniczenia zużycia energii. W domach inteligentnych praktycznie nie istnieje problem zapomnianego światła, które pali się bez celu. Włączanie i wyłączanie światła najczęściej skoordynowane jest z aktywnością domowników. Światło pali się, gdy jest potrzebne – i tylko wtedy. Przy dokładniejszej analizie nawet typy żarówek i lamp można dobrać tak, aby idealnie nadawały się do pracy w konkretnym miejscu. W ten sposób jeszcze bardziej powiększamy efekt oszczędnościowy, na który składa się nie tylko zużycie prądu, ale żywotność żarówek i innych źródeł światła.

Światła alarmowe

Ostatnia funkcja automatyki oświetlenia, o której chcemy powiedzieć, dotyczy bezpieczeństwa. Systemy inteligentnych domów wykorzystują światło do symulowania obecność domowników. To doskonałe działanie prewencyjne, które skutecznie odstrasza nieproszonych gości. Gdy mimo wszystko ktoś taki pojawi się na naszym trawniku, przywita go reflektor uruchomiony przez system. Inteligentne oświetlenie może ściśle współpracować z systemem alarmowym – będzie działać odstraszająco, umożliwi pracę kamer itd. Kwestie bezpieczeństwa nie kończą się jednak na włamaniu. Światło to także bezpieczeństwo domowników w codziennych sytuacjach – na domowych schodach, przy wchodzeniu do piwnicy, na strych, parkowaniu i wielu innych.

Przyszłość oświetlenia

Dostępność przedstawianych rozwiązań oraz ich różnorodność są coraz większe. Niektórzy producenci domowej inteligencji proponują systemy bezprzewodowe, dzięki czemu istniejące oświetlenie w dowolnym domu może zostać łatwo zautomatyzowane bez konieczności remontu i uciążliwych zmian w instalacji elektrycznej. Biorąc to wszystko pod uwagę, rosnąca popularność automatycznego oświetlenia oraz systemów inteligentnych domów nie powinna dziwić. Przeciwnie, jeśli aktualne tendencje się utrzymają, być może już niedługo nasze zdziwienie będzie budził tradycyjny włącznik na ścianie.